Domluvte si schůzku s naším expertem
Vybírat něco čemu člověk nerozumí není jednodnoduché a člověk se snadno ztratí v množství parametrů a produktů.
Nezoufejte, rádi vám pomůžeme a vše vám vysvětlíme a poradíme s výběrem toho nejvhodnějšího elektrokola právě pro vás.
Domluvte si konzultaci s jedním z našich specialistů, který se bude věnovat přímo vám a vašim požadavkům. A to jak on-line nebo přímo na prodejně.
Rádi vám s výběrem elektrokola pomůžeme ..
Jak začít?
Důležité je uvědomit si, kde a jak chcete elektrokolo používat, kolik času a kde na něm budete trávit a v neposlední řadě i to, kolik peněz chcete do elektrokola investovat. Pojďte si s námi projít postupně kroky k tomu, abychom zjistili které elektrokolo je to pravé pro Vás!
Jakou velikost rámu vybrat?
Velikostí (výškou) rámu se rozumí vzdálenost mezi středovou osou a koncem sedlové trubky rámu. Velikost se udává zpravidla v palcích. Velikosti rámů se mohou odlišovat dle značky a typu kola, proto Vám rádi s výběrem vhodné velikosti rámu pomůžeme.
Vzhledem k tomu, že každý člověk je jiný není dobré vycházet pouze z údajů uvedených v tabulce. Nejlepší varianta je vždy dojet a elektrokolo si osobně vyzkoušet.
Jaký typ elektrokola vybrat?
Budete jezdit spíš po asfaltu, zpevněných cestách, po lese, nebo na trailech? Díky předpokládanému terénu pro využití elektrokola budeme vědět, jaký typ Vám doporučit.
Pokud chcete mít elektrokolo jako přibližovač po městě, na občasné krátké vyjížďky nebo na nákupy, určitě pro Vás bude ideální městské, nebo skládací elektrokolo. Skládací elektrokolo má výhodu právě ve skládacím mechanismu - pro cesty v MHD, nebo do výtahu je naprosto ideální!
Pokud chcete mít elektrokolo na rekreační vyjížďky po cyklostezkách nebo po zpevněných cestách, bude pro Vás ideální varianta krosového, nebo trekového elektrokola.
Na ježdění v lese a v náročném terénu se hodí horské elektrokolo. V závislosti na obtížnosti terénu se volí buďto horské elektrokolo s odpružením pouze přední vidlice, nebo horské elektrokolo s odpružením jak přední vidlice, tak zadní stavby (celoodpružené elektrokolo).
Jaký je rozdíl mezi krosovým a trekovým (elektro)kolem? Trekové je typově stejné krosové, pouze je osazeno přídavnou výbavou na cestování (nosič, blatníky, stojánek, atp...)
Jaký zvolit motor?
Ve své podstatě můžete na trhu naleznout dva typy motorů - středové a nábojové. Středové motory se, jak už název napovídá, montují do středu šlapání. Tyto motory jsou výkonnější, citlivější a máte z nich pocit jako při jízdě na klasickém kole.
Nábojové motory se umisťují do předního, nebo zadního náboje kola. Motory v předním náboji se téměř nepoužívají, a proto v 99 % narazíte na zadní motory. Tyto motory jsou tišší, servisně méně náročné a levnější než středové motory. Nemají ovšem takový výkon a díky absenci torzního snímače nejsou tak citlivé.
Pokud chcete elektrokolo do města, bude pro Vás elektromotor v zadním náboji plně dostačující. Pro aktivnější používání bychom doporučili spíše středový motor.
Torzní snímač slouží k tomu, aby dokázal motor zjistit jakou silou šlapete do pedálů. Proto umí středové motory s tímto snímačem daleko lépe dávkovat výkon.
Baterii zvolit integrovanou, nebo raději jinde umístěnou?
V současné době se na trhu pohybují elektrokola se třemi typy baterií:
- Integrované
- Rámové
- Nosičové
Integrované baterie jsou jedny z nejpoužívanějších typů baterií v současné době. Baterie je schovaná v rámu a je samozřejmě vyjímatelná.
Je možnost baterii nabíjet přímo v rámu nebo i mimo rám elektrokola. Kapacity integrovaných baterií se pohybují od kapacity 400Wh - 900Wh v závislosti na značce kola a typu modelového provedení.
Rámové baterie jsou umístěné na rámu elektrokola. Jedná se z konstrukčního pohledu o nejvhodnější umístění baterie.
Elektrokolo s rámovou baterií vykazuje ideální poměr vyvážení hmotnosti a baterie díky svému umístění nenarušuje těžiště elektrokola (jako např. baterie umístěná na nosiči). Navíc se jedná jedno z nejlehčích provedení.
Nosičové baterie se obvykle používá především u městských a cestovních elektrokol, kde se předpokládá využití nosiče.
Nosič, ve kterém je baterie umístěná je dvoupatrový, díky čemuž můžete na nosič umístit např. košík či brašnu a baterii je i přesto možné snadno vyndat.
Nezapomeňte se soustředit i na mechanickou výbavu elektrokola
Často opomíjeným parametrem při výběru elektrokola je úroveň mechanické výbavy. Jedná se o faktor, který přímo ovlivňuje životnost a spolehlivost kola, jeho dojezd, výkon a pocit z jízdy. V neposlední řadě také ovlivní to, jak elektrokolo jede, pokud jedete bez využití elektropohonu (tedy bez použití elektřiny).
U levných kol se projevuje větší odporová hodnota mechanických komponent a „ušlapat“ takové kolo je mnohdy poměrně náročné. Proto doporučujeme vybírat i mechanickou výbavu citlivě podle typu použití a finančního rozpočtu. Věřte, že i mezi elektrokoly v podobné cenové hladině se objevují poměrně velké technické rozdíly, a ne vždy platí úměra čím dražší, tím kvalitnější produkt.